Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel./fax: +48 (59) 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeAktualnościDzień Teatru

Dzień Teatru

dt 1Dzień Teatru w Szkole Podstawowej  w Jarosławcu obchodzimy tuż przed weekendem majowym. „Żyjemy w czasach, w których trudno jest widzieć klarownie” – napisał Simon McBurney w orędziu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2018. „Oburzajmy się” – wzywa Maja Kleczewska w przesłaniu do polskiego środowiska teatralnego.

Międzynarodowemu Dniu Teatru towarzyszy zawsze orędzie przygotowywane przez wybitnego człowieka teatru, adresowane do całego „teatralnego świata”.

Z okazji 70. rocznicy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego oraz w celu podkreślenia międzykulturowego i międzynarodowego aspektu teatru, w tym roku Rada Wykonawcza wybrała aż pięciu autorów, aby napisali orędzie - po jednym z każdego z pięciu regionów UNESCO: Afryki, Ameryki, krajów arabskich, regionu Azji i Pacyfiku oraz Europy.

Oto Orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2018 napisane przez Polkę- Maję Kleczewską:

dt 1

Dzisiaj obchodzimy święto teatru. Nasze święto. Święto wspólnoty, do której należymy, i którą współtworzymy. Twórcy i widzowie odgrywają w nim najważniejsze role. I to jest naszą siłą, wielką społeczną siłą polskiego teatru. Dlatego mówię nam: oburzajmy się! Oburzajmy się, jak pisał przed śmiercią Stefan Hessel, na niesprawiedliwość, bo gniew na nią musi być niewzruszony. Życzę nam, byśmy mieli odwagę protestować przeciwko pogardzie i utracie pamięci, przeciwko fałszowi i obłudzie, przeciwko hipokryzji i świętemu spokojowi, byśmy mieli odwagę naruszenia tabu, byśmy rozbijali stereotypy i obnażali intelektualne lenistwo, byśmy umieli podważać własne przyzwyczajenia i byśmy nigdy nie stawiali pomników sami sobie. Niech teatr będzie dla nas przestrzenią spotkania, zaufania, wolnego myślenia, i wolności słowa. Niech teatr zawsze stoi po stronie tych, którym odebrano głos, których zdradzono, którym odmawia się współczucia, których wyklucza się ze wspólnoty. Niech teatr zawsze stoi po stronie empatii. Nie pozostawajmy w letargu. Nie przestawajmy myśleć krytycznie. Nie udawajmy, że nie widzimy, nie czujemy i nie słyszymy. Miejmy odwagę podejmowania ryzyka. Teatr nie rodzi się z komfortu, ale z dyskomfortu. Nie bądźmy apatyczni ani pyszni. I nie przestawajmy pytać samych siebie: Co jest dzisiaj prawdziwie radykalne? Kiedy radykalność staje się towarem? Kiedy bunt jest wystawiany na sprzedaż? Nie handlujmy, nie negocjujmy, nie targujmy się. Nie szukajmy kompromisów w sprawach fundamentalnych wartości. Niech nasz teatr będzie kolebką nowych myśli i idei. Bądźmy wolni i odważni – tego nam życzę.

dt 2

Teatr Kwadrat z Jarosławca ma już dziesięć lat, a na swoim koncie wiele sukcesów. Niejednokrotnie reprezentował gminę na różnorakich przeglądach, grał na deskach niejednego teatru czy MCK-u. Uczniowie w tym dniu także zamienili się w aktorów, każdy z nich wcielił się w ulubioną postać bajkową, literacką lub historyczną. Na scenie pojawili się oczywiście członkowie koła teatralnego, Kwadracik zaprezentował spektakl „Za ósmą górą”, a gimnazjaliści „Biuro matrymonialne”. Kwadracik będzie reprezentował naszą gminę i powiat na przeglądzie wojewódzkim 25 maja. Gościnnie wystąpiła grupa teatralna Metafora ze Szkoły Podstawowej w Pieszczu.

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

dt 3

Szukaj na stronie

Free business joomla templates