Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel./fax: +48 (59) 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeAktualnościJarosławiec w operze NOVA w Bydgoszczy

Jarosławiec w operze NOVA w Bydgoszczy

z-fotoPod koniec października uczniowie klas VI, VII oraz VIII byli w operze NOVA w Bydgoszczy na spektaklu pod tytułem ,,Awantura w Recco, czyli drzewko wolności". O 19 zaczynał się spektakl, więc byliśmy ok. 20min przed tym czasem. Weszliśmy do budynku, zostawiliśmy kurtki w szatni i zajęliśmy miejsca na auli. Kiedy nastała godzina rozpoczęcia zgasły światła i pierwsi aktorzy weszli na scenę.

Sprawa dzieje się we włoskim miasteczku Recco, które właśnie szykuje się do hucznych obchodów 50 urodzin burmistrza Don Alberta. Przygotowania jednak nie idą po myśli, gdyż przeszkadza mu w tym śpiew porucznika Tadeusza Mierzanowskiego, którego rannego burmistrz przyjął pod swój dach. Nie dość, że Polak dręczy swoim śpiewem to jeszcze córka burmistrza, Sylwia, zakochała się w żołnierzu, a on w niej, co też niezbyt spodobało się sekretarzowi Orlando, gdyż darzył dziewczynę głębokim uczuciem. Tymczasem w miasteczku rozpoczyna się zabawa urodzinowa Dona Alberta, lecz przerywa ją rybak, który oznajmia panicznie, że do Recco płyną groźni Barbareskowie.

z-foto

Miasteczko szykuje się do obrony i trwają spory jak przeciwstawić się piratom. Maciek, sługa Tadeusza, przyprowadza pojmanego na plaży jeńca, który okazuje się być sekretarzem. Orlando ma list, z którego wynika, że spiskuje z Barbareskami. Tadeusz na prośbę rajców przejmuje dowodzenie nad obroną Recco. Nie wie on jednak, że i on pada ofiarą intrygi Orlanda, który wysyłając go na bój, chce pozbyć się rywala w zdobyciu serca Sylwii. Rajcowie radzą nad strategią obrony, jednocześnie planując po cichu, jak uciec z pola bitwy. Tej rozmowie z ukrycia przysłuchuje się córka burmistrza, która wstrząśnięta ich tchórzostwem postanawia iść na bój wraz z kobietami. Mieszkanki znajdują broń u Dona Marcell, do uzbrojenia wykorzystuję całe jego zbiory. Mężczyźni zauważają, że ich córki zniknęły z miasta. Kiedy Don Marcello, burmistrz i Don Domenico orientują się, co się stało, dołączą do walecznych dziewcząt, gdyż nie chcą wyjść na tchórzy. Tadeusz, jako doświadczony żołnierz, przygotowuje zasadzkę, w którą wpadają Barbareskowie. Po ich kapitulacji i ucieczce miasto jest bezpieczne. Tadeusz i Sylwia mogą się pobrać, Wszyscy bohaterowie razem sądzą w Recco drzewko wolności.

Po spektaklu wychodząc z opery rozprawialiśmy o przedstawieniu. W tym nastroju udaliśmy się do autobusu, a następnie do naszego miejsca noclegu, aby przygotować się na następny dzień wycieczki. To było niesamowite przeżycie, większość z nas pierwszy raz była w operze.

Szukaj na stronie

Free business joomla templates