Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel.: +48 59 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeAktualnościGra uliczna –Szlakiem Mariana Rejewskiego

Gra uliczna –Szlakiem Mariana Rejewskiego

enigma 7Gra miejsca to popularny sposób na aktywne zwiedzanie, podczas którego gracze podróżują po mieście rywalizując ze sobą i rozwiązując zagadki. W ten sposób uczniowie Szkoły Podstawowej w Jarosławcu poznawali Bydgoszcz. Zadania związane były z życiem i upamiętaniem postaci Mariana Rejewskiego, który złamał kod Enigmy.

Enigma to seria maszyn szyfrujących. Zostały stworzone przez niemieckiego inżyniera. W celu chronienia komunikacji wojskowych i nie tylko. Odszyfrowanie maszyny było wręcz nie możliwe. Jednak pewien Polski matematyk i kryptolog wydedukował rozwiązanie szyfru Enigmy. Był to Marian Rejewski urodzony 16 sierpnia 1905 roku w Bydgoszczy. Mężczyzna studiował na Uniwersytecie w Poznaniu. Tam za został skierowany przez profesora Krygowskiego i dołączył do tajnej organizacji pt. „Biuro Szyfrów Oddziałów II Sztabu Głównego WP".

1 września 1932 roku Rejewski zaczął pracował nad rozwiązaniem Enigmy. Niedługo po tym wspólnie z Różyckim i Zygalskim opracowali technikę umożliwiającą regularne odczytywanie szyfrogramów. Rozwiązanie kodu polegało na opracowaniu katalogu kart i cyklometru. Marian Rejewski poza swoim wielkim odkryciem, które przyczyniło się do wygranej II wojny światowej przez aliantów, był porucznikiem Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii. Zmarł 13 lutego 1980 roku.

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

enigma

Szukaj na stronie

Free business joomla templates