Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel.: +48 59 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeAktualnościInformacja dla rodziców przedszkolaków z grupy 3-latków

Informacja dla rodziców przedszkolaków z grupy 3-latków

Witacie w naszym gronie Droga Mamo, Drogi Tato!

Już niedługo Wasze dziecko będzie przedszkolakiem.Najważniejsze decyzje już za Wami. Przedszkole wybrane, miejsce zaklepane. Wydawałoby się, że teraz pozostaje tylko czekać na dzień, w którym Wasze dziecko zadebiutuje w roli przedszkolaka. Zanim to jednak nastąpi przed Wami kilka wolnych dni – czas który warto wykorzystać do przygotowania dzieci. Wykorzystajcie go jak najlepiej, a dzięki Wam maluch będzie miał większą szansę na to, że nowe miejsce polubi.Pozwólcie dziecku doskonalić się w osiąganiu samodzielności, ćwiczcie razem z nim ważne przedszkolne umiejętności. Dla Waszego malucha pierwsze tygodnie pobytu w grupie rówieśników będą nieformalnym, ale ważnym sprawdzianem jego przedszkolnej dojrzałości. Jeśli malca dobrze przygotujecie, Wam też będzie łatwiej. Szybciej poczujecie radość z tego, że awansowaliście na mamę/tatę przedszkolaka.

Kilka pomysłów na udany początek w przedszkolu.

5 umiejętności cennych dla małego debiutanta

1. JEDZENIE. Im bardziej dziecko jest samodzielne przy stole, tym lepiej. Panie w przedszkolu pomagają maluchom we wszystkich czynnościach, ale nie są w stanie nakarmić całej grupy. Zaradny smyk będzie miał łatwiej.

2. UBIERANIE. Na doskonalenie tej umiejętności jest jeszcze czas, ale dobrze, by debiutujący przedszkolak chociaż próbował założyć na siebie cokolwiek. Jeśli umie więcej, nie będzie się stresował swą nieporadnością.

3. MYCIE. Przede wszystkim rączek i ząbków. Na tym głównie skupia się przedszkolna higiena.

4. KORZYSTANIE Z TOALETY. To przedszkolna podstawa, chociaż trzylatkowi mogą zdarzać się awarie, zwłaszcza na początku, gdy stres jest największy. Nigdy jednak nie obwiniaj za nie dziecka.Zapamiętaj! Dzieci samodzielne adaptują się łatwiej, niż te zależne od dorosłych.

5. ZGŁASZANIE POTRZEB. Dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu opiekuje się nim pani i to jej, tak jak w domu mamie, powinno mówić, czego potrzebuje. Bawiąc się z malcem w przedszkole, wciel się w rolę pani albo odwrotnie – Ty jesteś przedszkolakiem, który pokazuje dziecku, jak trzeba mówić do pani.                                

4 kroki do oswojenia nowego miejsca

1. ZAPLANUJ SPACER W OKOLICE PRZEDSZKOLA. Jeśli mieszkacie w pobliżu, przy każdej okazji oglądajcie budynek i teren wokół.

2. OPOWIADAJ O TYM, CO DZIEJE SIĘ W PRZEDSZKOLU. Zachęcam do skorzystania ze swoich wspomnień – jeśli takie posiadacie, uświadomcie dziecku zalety przedszkola.

3. CZYTAJ KSIĄŻECZKI, KTÓRYCH BOHATEROWIE CHODZĄ LUB BĘDĄ CHODZIĆ DO PRZEDSZKOLA.Np. Bolek i Lolek w przedszkolu - Marta BerowskaKamyczek. Przedszkole - Christine L'HeureuxTupcio Chrupcio nie chce iść do przedszkola - Anna Casalis

4. ZABIERZ DZIECKO NA PRZEDSZKOLNE ZAKUPY. Wspólnie wybierzcie kapcie do przedszkola, podusię oraz kocyk. Kupując ubranka, kieruj się też względami praktycznymi: daruj sobie guziki, suwaki i sznurówki. A przede wszystkim pamiętaj, że ubranka muszą przypaść do gustu Twojemu przedszkolakowi.                                 

3 błędy, których nie powinnaś/powinieneś popełnić

1. NIE STRASZ DZIECKA PRZEDSZKOLEM. Nie mów, że dzieci będą się śmiały, jeśli maluch nie nauczy się ładnie jeść. Nie szantażuj, że o Jego złym zachowaniu w domu powiesz przyszłej pani.
 2. W TOWARZYSTWIE DZIECKA NIE OPOWIADAJ O SWOICH OBAWACH lub wątpliwościach związanych z przedszkolem lub panią. Nie analizuj, czy słusznie zrobiłaś, zapisując tam malca. Nie strasz też swoimi przykrymi przedszkolnymi przeżyciami. Maluch musi wiedzieć, że miejsce, w którym ma spędzać czas bez rodziców, jest najlepsze i najbardziej bezpieczne pod słońcem.

3. NIE OBIECUJ RZECZY, CO DO KTÓRYCH NIE MASZ PEWNOŚCI, np. że dziecko będzie mogło chodzić do przedszkola ze swoją przytulanką, że nie będzie musiało kłaść się na leżaku. Lepiej wcześniej się upewnij, jakie zasady obowiązują w przedszkolu.   

Trening rozstania z mamą

ZOSTAWIAJ MALCA W DOMU NA KILKA GODZIN Z  ciocią, babcią lub zaufaną sąsiadką, maluch powinien nabrać przekonania, że rozstanie z mamą zawsze kończy się Jej powrotem.Przykazania dla mamy

1. UWIERZ, ŻE PRZEDSZKOLE JEST NAPRAWDĘ DOBRYM MIEJSCEM DLA DZIECKA. Według badań dla rozwoju dziecka bardzo ważne jest przyzwyczajenie ich do działania w grupie rówieśników, wykształcenie w nich ciekawości świata, umiejętności współpracy i rozwiązywania konfliktów, wytrwałości w wykonywaniu zadań i pewności siebie. To umiejętności, które są dzieciom  niezbędne, aby później mogły dobrze sobie radzić w szkole. A kształtuje je właśnie przedszkole.

2. NIE OCZEKUJ, ŻE MALUCH ZAKOCHA SIĘ W PRZEDSZKOLU OD PIERWSZEGO WEJRZENIA. Początki zwykle bywają trudne. Z kolei potem ciężko jest rozstać się z przedszkolem.                                              

4 metody na ośmielenie nieśmiałka

1. POMAGAJ MALUCHOWI POZNAWAĆ NOWYCH KOLEGÓW. Dzieci 2-3-letnie dopiero uczą się nawiązywać kontakty na podwórku lub placu zabaw. Stwarzaj okazję do wspólnych zabaw, zapraszaj kolegów do domu.

2. NIE WYRĘCZAJ DZIECKA I NIE MÓW ZA NIEGO. Ale gdy wstydzi się obcych maluchów, szepnij mu na ucho, jak powinien do nich zagadnąć.

3. NIE PRZYLEPIAJ ETYKIETKI. Nawet w żartach nie nazywaj dziecka nieśmiałkiem. Maluchy zwykle starają się być takie, jak widzą ich rodzice.

4. NIE LEKCEWAŻ DZIECIĘCYCH UCZUĆ, łez, złości. Powtarzaj malcowi, że Go kochasz. Każdy nieśmiałek wymaga szczególnej troski ze strony bliskich mu osób.

 WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Wyprawka przedszkolaka- tak, jak już napisałyśmy na szkolnym Facebooku, w tym roku to my kupimy całą wyprawkę tak, aby dzieci miały wszystko jednakowe oraz z uwzględnieniem rodzaju przyborów, aby dzieciom pracowało się łatwiej i przyjemniej (uwierzcie- kredka kredce nierówna). Dzieci, które dopiero rozpoczynają edukację w naszym przedszkolu wpłacają 100 zł, a dzieci które będą kontynuować edukację wpłacają 50 zł, ponieważ wiele rzeczy z wyprawki minionego roku zostało w przedszkolu. Pieniążki proszę wpłacać do 15 września do wychowawcy grupy. Bardzo proszę, abyście Państwo uruchomili w swoich telefonach komunikator WhatsApp. Założę tam grupę "Smerfusie", bo tak będziemy się nazywać. Dzięki temu komunikatorowi będziemy mieli łatwiejszy kontakt we wszystkich sprawach dotyczących naszych maluchów. Co należy przynieść do przedszkola:- buciki na zmianę (zapinane na rzep lub wsuwane, absolutnie nie mogą być wiązane na sznurówki)- poduszkę oraz kocyk lub kołderkę (dla dzieci, które będą zostawać w przedszkolu dłużej niż do 13.00)- 2 komplety ubrań na zmianę (w razie awarii )- szczoteczkę do zębów, pastę i kubeczek (proszę, aby były podpisane, szczoteczkę wymieniamy co 3 miesiące)- papier ksero- 1 ryza (500 szt)- chusteczki higieniczne (1 pudełko na 2 miesiące)- chusteczki nawilżane- 1 opakowanie na kwartał Drodzy Rodzice, mam nadzieję, że będzie nam się owocnie współpracowało. Jeśli macie Państwo jakieś pytania, to proszę pisać maile lub na grupie WhatsApp, która za chwilę powstanie. Do zobaczenia :)Pozdrawiam.

Wychowawca grupy
                                                                                                                                             mgr Aneta Kasza

Szukaj na stronie

Free business joomla templates