Jednym z najszybszych sportów tzw. „rakietowych" jest badminton. Choć często kojarzony jest z kometką ma niewiele z nią wspólnego. W latach 60 – tych znany propagator gimnastyki zespołowej Jerzy Fazanowicz zauważył podobieństwo lotki do...komety i chcąc wprowadzić polski odpowiednik słowa badminton zaproponował „kometkę". Obecnie kometka jest grą rekreacyjną a wręcz plażową, zaś badminton bardzo dynamiczną, wymagającą potężnej szybkości, precyzji i wytrzymałości grą. O wysiłku, jaki trzeba włożyć w grę, świadczyć może rekord szybkości, jaki osiągnęła lotka – leciała ona z prędkością 332km/h. W trzysetowym meczu zawodnicy potrafią przebiec około 2 km, odbijając lotkę średnio 400 razy, a badmintonista musi wykonać dwukrotnie więcej ruchów niż tenisista - podczas wypadów, sprintu do skrótów czy wyskoków. Nie dziwi zatem fakt, iż po jednej godzinie gry w badmintona człowiek czuje się tak zmęczony, jakby wystartował w maratonie.
Propagując badminton należy wyliczyć jego zalety:
- Zwiększa się ogólna i wszechstronna sprawność fizyczna
- Poprawia się wydolność naszego organizmu,
- Sprzęt do gry jest lekki, dzięki czemu nie ma żadnego ujemnego wpływu na organizm zawodnika,
- Treningi prowadzone są dynamicznie,
- Nie stosuje się ćwiczeń statycznych i nie stosuje się dużych obciążeń siłowych, które są niekorzystne dla organizmu,
- Najważniejszą zaletą tej dyscypliny jest jej wpływ na prawo ciążenia, otóż prawo to działa niekorzystnie na układ kostny, na wzrost i rozwój ciała ludzkiego, natomiast podczas gry w badmintona działamy przeciwstawnie do siły ciążenia, czyli wykonujemy ruch do góry odciążając w ten sposób układ kostny,
- Odciążając układ kostny, a zwłaszcza kręgosłup niwelujemy i przeciwdziałamy skrzywieniom kręgosłupa.
Żeby zacząć grę w badmintona potrzebne są przede wszystkim: rakietka i lotka. Do nauki badmintona nie trzeba od razu kupować najlepszego sprzętu, średniej klasy rakietkę można znaleźć już za ok. 50 zł.
Boisko do badmintona ma wymiary: dł. 13,40 m szer. 6,10 m, a siatka powinna być zawieszona na wysokości 1,55m przy słupkach. Dokładne wymiary przedstawia poniższy rysunek.
Opracowanie: Bartosz Lemierzewicz