Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel.: +48 59 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeKlubyBadminton ClubTrener radzi: rozpocznij z głową

Rozpocznij z głową

To jak będziesz grał(a) w przyszłości zależy od tego czy zaczynając przygodę z badmintonem będziesz w stanie skupić się na rzeczach istotnych. Poniższym tekstem staram się zwrócić uwagę na to co na prawdę w badmintonie jest ważne oraz jakie aspekty należy pominąć.

Zwróć uwagę na:

•   Prawidłowy uchwyt rakiety.

Najbardziej podstawowy aspekt techniki badmintona to uchwyt rakiety. Wykonywany poprawnie sprawi,       że będzie można podnosić swoje umiejętności. Jeżeli chwyt rakiety jest niewłaściwy, postęp będzie bardzo trudny, gdyż nie będzie prawidłowej techniki uderzenia. Musisz wiedzieć, że oduczenie złych nawyków zajmuje dużo więcej czasu niż nauczenie od razu poprawnych, dlatego zachęcam, aby szczególnie na początku przygody z badmintonem zwrócić na to uwagę, a najlepiej skorzystać z pomocy trenera. Właściwy uchwyt rakiety może na początku wydawać się nienaturalny, ale z pewnością później docenisz jego zalety.

•   Poprawne uderzenie

Nie ma nic gorszego niż uczenie się czegoś, czego będziemy musieli później się oduczać. Człowiek bez odpowiednich wzorców ma tendencję do wymyślania uderzeń, które w tym momencie wydają się być prawidłowe,    a później okazuje się, że niestety nie są. W konsekwencji, musi poświęcić trzy raz więcej czasu aby oduczyć się czegoś co zostało zakorzenione w jego mięśniach. Co więcej, ciągłe poprawianie przez trenera uderzeń, brak postępu, rodzi frustrację i zniechęcenie co często kończy przygodę z badmintonem. Jeśli chcesz tego uniknąć musisz dowiedzieć się na początku jak należy uderzać prawidłowo. Aby tak się stało musisz znaleźć dobrego trenera, który rozumie jak ważne są podstawy badmintona i który będzie umiał Cię tego nauczyć.

•   Praca nóg

Praca nóg to umiejętność, szybkiego przejścia z jednego punktu do drugiego. Choć brzmi   to prosto, w rzeczywistości jest to jeden z najtrudniejszych elementów w badmintonie. Odpowiedź, dlaczego ten element jest ważny, jest prosta: jeżeli nie jesteś w stanie dojść w odpowiednim czasie do lotki to nie ma potrzeby dysponować dobrym uderzeniem bo jest Ci ono niepotrzebne. Prawidłowa praca nóg sprawia, że możesz szybciej dotrzeć do lotki, a tym samym mieć możliwość zagrań, większej ilości uderzeń wywierając większą presję na przeciwniku. Nie bez powodu mówi się, że Twoje uderzenie ma początek w prawidłowej pracy nóg. Oglądając mecze badmintona z najlepszych turniejów mamy wrażenie, że zawodnicy poruszają się po korcie bez wysiłku. Wynika to z faktu, że pracy nóg poświęcili bardzo dużo czasu – należy o tym pamiętać na każdym treningu   i poświęcać część czasu    na trening tego elementu.

•   Sporty wzmacniające mięśnie nóg.

Zawodnik początkujący może poruszać się mniej i wolniej po korcie, jednak wraz z kolejnymi treningami i poprawieniem swoich umiejętności i pojawieniem się lepszych przeciwników po drugiej stronie siatki, zauważy, że musi być szybszy. Aby zwiększyć szybkość poruszania się po korcie należy zwiększać zdolność do jej poprawy, w związku z czym zalecane jest uprawianie sportów uzupełniających wpływających na wzmocnienie nóg. Zachęcamy do regularnego biegania bądź jazdy na rowerze, to wzmocni Twoje nogi i pozwoli Ci poprawić szybkość na korcie.

•   Śledzenie swoich postępów

Często badminton jest tylko zabawą, ale mimo wszystko trzeba co jakiś czas spróbować ocenić czego się nauczyłeś i jak z tego korzystasz. Większość graczy rekreacyjnych tego nie robi, a jest to pomocne w identyfikacji potencjalnych niedociągnięć w grze. Żeby robić postępy trzeba być świadomym tego co się umie i tego co trzeba jeszcze poprawić.

 

Staraj się unikać:

•   Unikaj kosztownych urządzeń - najprawdopodobniej jest marnowanie pieniędzy

Badminton jest wyłącznie grą umiejętności i umysłu, a nie grą sprzętu. W 99% jakość uderzenia zawodnika jest wynikiem jego umiejętności, a nie systemów, która dana rakieta posiada. Należy zwrócić uwagę na tendencję,    że początkujący zawodnicy często chcą posiadać rakiety przeznaczone dla profesjonalnych graczy, uważając, że to poprawi ich grę. Wybór takiej rakiety powoduje więcej szkód, gdyż rakiety takie są przeznaczone dla profesjonalistów, mające zupełnie inne parametry i niedostosowane dla graczy początkujących. Dlatego sugerujemy kupić rakietę z grup niższych, a pozostałe pieniądze przeznaczyć na dodatkowe lekcje z trenerem.

Jeżeli chodzi o sprzęt to przede wszystkim zalecam kupić dobre buty. Zachęcam do zainwestowania w porządne buty najlepiej przeznaczone do uprawiania badmintona. Stopy są narażone na różne kontuzje, gdyż gra jest dynamiczna, wymagająca częstych zmian kierunku ruchu, dlatego ochrona stopy i przyczepność do podłoża jest tak bardzo ważna.

•   Unikaj uczenia się dziwnych uderzeń i tricków

Badminton to bardzo konserwatywna gra, gdzie bez dobrej umiejętności wszystkich podstawowych uderzeń nie jesteś w stanie czynić dalszych postępów. Uczenie się na tym etapie tricków jest nieuzasadnione, bo przeciwnik bardzo szybko nauczy się je odczytywać a wtedy nie będziemy mieli już żadnych atutów podczas gry. Szkolenia badmintona nie uwzględnia uczenia tricków, one niejako pojawiają się samoistnie podczas doskonalenia umiejętności, dlatego zalecam doskonaleniu podstawowych uderzeń i umiejętności.

•   Unikaj ekstrawaganckiego stylu gry

Jest to problem wielu początkujących zawodników, którzy uważają, że dysponują bardzo dobrymi umiejętnościami. Starają się grać bez koncentracji, często wzorując się na profesjonalnych graczach stosują wyskok do smeczu, który najczęściej kończy się nietrafieniem w lotkę.

Badminton jest grą, gdzie najbardziej efektywne są proste metody uderzenia, gdzie nie ma miejsca  i czasu na stosowanie fantazyjnych uderzeń. Ponadto każde uderzenie wymaga koncentracji, dlatego musisz o tym pamiętać podczas każdego treningu.

•   Unikaj treningu siłowego -wrócisz do niego po nauczeniu się podstawowych uderzeń

Panuje powszechne przekonanie, że trzeba wzmocnić swoje mięśnie, żeby mieć silne uderzenie. Oczywiście należy się z tym zgodzić, ale należy je wzmacniać dopiero kiedy będziesz już wykonywał prawidłowo technicznie uderzenia podstawowe. Nie ma potrzeby uderzać silnie kiedy uderzenia nie są prawidłowe technicznie.

Podsumowując chciałbym podkreślić, że badminton jest bardzo rozbudowaną grą, gdzie ciągle dowiadujesz się o nowych jego aspektach. Musisz zachować otwarty umysł bo dopiero wtedy będziesz mógł docenić wielkość tego sportu.

Opracowanie: Bartosz Lemierzewicz

Szukaj na stronie

Free business joomla templates