Szkoła Podstawowa w Jarosławcu

Bałtycka 65b
tel.: +48 59 810 94 17
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

HomeSzkołaHistoria szkoły

Historia szkoły

1Pierwsi osadnicy w Jackowie (taka była początkowa nazwa Jarosławca) osiedlili się w 1945 roku. Byli to Polacy, którzy pracowali jako robotnicy rolni wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec i ludzie z przeludnionych wsi z okolic Warszawy. Większość osadników to mieszkańcy wsi Chamsk pow. Sierpc. W tej sytuacji zrodziła się potrzeba utworzenia szkoły. Pierwsze zajęcia rozpoczęły się wiosną 1946 roku w budynku ówczesnej strażnicy WOP, gdzie również mieścił się Dom Dziecka. Zajęcia szkolne prowadziła higienistka zatrudniona w Domu Dziecka. Wiosną 1947 roku szkołę zorganizowano w budynku poniemieckiej szkoły. W jednej sali uczyły się wszystkie dzieci. W 1948 roku Dom Dziecka został przeniesiony do Darłowa. Zajęcia szkolne dalej prowadził nauczyciel Pan Swędrowski. Od 1949 roku szkołę objął pan Tłuszczak późniejszy inspektor szkolny. Zajęcia odbywały się na dwie zmiany. Młodsze dzieci uczęszczały do południa natomiast uczniowie klasy V i młodzież starsza uczęszczała na kurs wieczorowy. W 1949 roku kierownikiem szkoły zostaje Pani Kaczmarek. Zatrudniona zostaje Pani M. Langiewicz w charakterze nauczycielki. W szkole uczy się już sześć klas. W 1951 roku funkcję kierownika szkoły obejmuje Pani Pigoń. Szkoła zostaje przeniesiona do budynku po strażnicy WOP (Fot. 1 i Fot. 2.)

2We wrześniu 1952 roku do szkoły przybywają absolwenci X klasy Liceum Ogólnokształcącego po rocznym kursie pedagogicznym z Wąbrzeźna woj. bydgoskie. Kierownikiem szkoły zostaje Pan Józef Czaplewski. Nauczycielami są Henryk Piróg i Jan Klonowski. Stopień organizacyjny szkoły to siedem klas. Do szkoły uczęszcza 67 uczniów. Kilku uczniów w klasie VII było w wieku ówczesnych nauczycieli.

Warunki pracy były bardzo skromne. Nie było pomocy dydaktycznych. Wszelki sprzęt organizowano sposobem gospodarczym. Sale lekcyjne powstały z obudowania tarasu, na którym był tylko dach. Nauczyciele zamieszkiwali w domku znajdującym się nad brzegiem morza. Wkrótce przenieśli się do budynku szkoły. Mieszkańcy wsi bardzo serdecznie przyjęli młodych nauczycieli. Udzielali pomocy materialnej. Ówczesna pensja nauczycielska wynosiła 460 zł. Komitet rodzicielski podjął uchwałę o udzielaniu pomocy nauczycielom w formie obiadów.

W maju 1953 roku na stanowisko kierownika szkoły zostaje powołana Pani Halina Gaińska. Pan Klonowski zostaje przeniesiony do innej miejscowości. Rok później Pani Gaińska przenosi się do Szczecina a funkcję kierownika szkoły obejmuje ponownie Pan J. Czaplewski. Poziom organizacyjny szkoły zostaje obniżony do sześciu klas. Klasa VII uczęszcza do szkoły w Rusinowie.

5Na jesieni 1955 r. Pan Henryk Piróg zostaje powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Na jego miejsce zatrudniono powracającego z wojska Pana M. Nędzę. W 1958 r. do pracy w szkole w Jarosławcu zostaje przeniesiona z Rusinowa Pani Maria Zakrzewska. Poziom organizacyjny szkoły zostaje podniesiony do VII klasy. Dwa lata później do pracy w szkole przybywa Pani Władysława Dworzańska. Kadra pedagogiczna liczy już 4 osoby. Zajęcia niektórych klas prowadzone są już oddzielnie. Do tej pory zajęcia odbywały się w klasach łączonych.

Od 1962 roku w szkole pracuje małżeństwo Państwo Śliwińscy. Kierownikiem szkoły zostaje Pan Śliwiński. Jesienią 1963 r. Przedsiębiorstwo Przemysłu Zbożowo–Młynarskiego PZZ w Poznaniu rozpoczyna budowę nowej szkoły. Do budowy włączają się rodzice. Pomagają przy wykopach pod fundamenty. W 1964 roku nowa szkoła zostaje oddana do użytku (Fot. 3). W uroczystości otwarcia szkoły uczestniczą władze szkolne (Fot. 4) i dyrekcja PZZ w Poznaniu. Warunki pracy szkoły ulegają radykalnej poprawie. Placówka otrzymała specjalne środki na zakup pomocy naukowych i sprzętu. Rośnie ranga wychowania fizycznego. Reprezentanci szkoły zajmują pierwsze miejsca w zawodach. Zdobywają wiele tytułów mistrzów powiatu. Zdobywają na własność cztery puchary.

3Dyrektor szkoły M. Śliwiński wraz z żoną przenosi się do Sławna. Funkcję dyrektora szkoły obejmuje Pan Henryk Piróg. Od 1 lutego 1973 roku do szkoły przybywają uczniowie klasy VIII ze szkoły w Naćmierzu.

Pod koniec lat 80. ukończono generalny remont starego budynku szkoły, a w 1991 roku oddano do użytku salę gimnastyczną. Od 2003 roku w Jarosławcu działa Zespół Szkół, w skład któ­rego wchodzi Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Dyrektorem Zespołu jest mgr Anna Fikier, a organem prowadzącym - Urząd Gminy w Postominie.

Szukaj na stronie

Free business joomla templates